Så var det då officiellt. En av de mest smutsiga affärerna i modern tid är nu till ända och det står klart att Robert Rosén lämnar AIK.
Innan han kom till AIK var hans marknadsvärde mer eller mindre noll och få (om ens någon klubb?) klubbar förutom AIK var beredda att ge Robert en chans.
I AIK gavs han enormt ansvar samt oerhört mycket mer speltid än vad han fick föregående säsong i Modo, därifrån han värvades.
Att Växjö då tycker det är rätt att ”Robban ska få flytta hem” TROTS KONTRAKT MED AIK är något vi starkt kan beklaga och deras sätt att agera i samband med denna övergång saknar all rim och reson enligt oss!
Vi önskar därmed dig Robert Rosén all olycka i din framtida karriär. AIK lyfte upp din karriär till höjder du aldrig varit i närheten av och du tackar genom att smita ut som en hund.
Och att skylla på tjejen? Come on! Stå åtminstone för det du gjort istället för att komma med lama bortförklaringar!
Därmed kommer vi aldrig mer att nämna Robert Rosén, han är att betrakta som ingenting från och med nu.
// Styrelsen Smokinglirarna