Idag stod det då klart det vi alla ställt in oss på men som ingen riktigt sett fram emot. Viktor Fasth lämnar AIK för att pröva vingarna i NHL-laget Anaheim Ducks.


Viktor kom till AIK inför säsongen 2010-2011 och tog hockeysverige med storm direkt. Han bar AIK fram till semifinal första säsongen samtidigt som han tog förstaspaden i Tre Kronor vilket sånär ledde till VM-guld i Slovakien. Senaste säsongen har han återigen fört AIK till semifinal och vaktade kassen i hemma-vm i Globen.

Viktor Fasths genombrott saknar motstycke i svensk ishockey och vi i AIK-publiken har inte ljugit när vi skanderat ”VI HAR SVERIGES BÄSTA MÅLVAKT”.

Smokinglirarna vill härmed riktiga ett riktigt stort tack till Viktor, önska honom och familjen all lycka i USA och samtidigt uttrycka ett stort VÄLKOMMEN ÅTER!

// Styrelsen Smokinglirarna